Rewelacyjne zdjęcia z odsłonięcia pomnika w Iganiach.

Jutro obchodzimy 187 rocznicę bitwy pod Iganiami, którą upamiętnia pomnik odsłonięty 13 września 1931 roku. Poniżej bardzo ciekawy list oraz fotografie nadesłane przez Pana  Cezarego Marchwickiego z Gorzowa Wielkopolskiego. Bardzo dziękujemy.

„SzanownyPanie
Zdjęcia, które Panu przesłałem – jak wspominałem – pochodzą z albumu, który znalazłem w stercie przedmiotów wyniesionych z mieszkania mojego sąsiada pana Bernarda Kochanka -i pewnie trafiły by na smietnik. Zapomniałem dodać, że albumy były trzy i wydawało mi się,że wszystkie dokumentują przedwojenne czasy i karierę mojego sąsiada. Okazało się jednak że tylko dwa prezentują zdjęcia mojego sąsiada, a ten z którego pochodzą zdjęcia z Siedlec prawodopodobnie odziedziczył w ramach jakiegoś bliskiego pokrewieństwa i dokumentuje karierę wojskową innej osoby. Ponieważ album nie jest podpisany,postanowiłem ustalić kim był wojskowy, który mógł uczestniczyć w odsłonięciu pomnika w Iganiach i był właścicielem albumu. Trzy dni kojarzyłem i porównywałem zdjęcia z tych trzech albumów. W żadnym ze spisów oficerskich nie mogłem znaleźć nazwiska Kochanek ( które Panu błędnie podałem). Za to w dedykacji na odwrocie jednego ze zdjęć widniało imię Franciszek a na pagonach majora miał oznaczenia 22 pułku piechoty z Siedlec. Ze zdjęć wynika że w latach 1928 – 1931 mieszkał i służył w Siedlcach, wczesniej pracując w sztabie DOK VIII w Toruniu (mam zdjęcie z dworca kolejowego w Leśni z 12.09.1928 jak jego jednostka wyjeżdża do Siedlec). Zacząłem zatem szukać w spisie oficerów majora o imieniu Franciszek z 22 pułku. Jedynym, którego znalazłem to major Franciszek Sieracki.Pojawia się on jeszcze pod dwoma innymi zdjęciami. W internecie znalazłem informację że ” emerytowany major z Torunia Franciszek Sieracki w 1936 roku został wybrany na burmistrza Chojnic”.Gdzieś też znalazłem informację,że pochodził z Ossowa i uczestniczył w tajnym skautingu i filomacji w Prusach Zachodnich http://chojnice.zhp.pl/index.php… . W albumie jest wiele zdjęć i pocztówek z Ossowa, Czerska, Chojnic na których wystepuje jako kilkunastolatek. Wszystko zaczęło mi się składać w całość i jestem w tej chwili pewien na 100%,że album należał do mjr. Franciszka Sierackiego. Nie potrafię tylko określić koligacji rodzinnej pomiędzy Bernardem Kochankiem a mjr Sierackim (kuzynowie?). W albumie pana Kochanka jest zdjęcie małżeństwa Sierackich, gdzie w dedykacji określają pana Kochanka „benjaminkiem” ?
Bez wątpienia mjr. Sieracki położył wiele zasług w tworzeniu się Pomorskiej Organizacji Wojskowej i WojskaPolskiego II RP. Po uzyskaniu przez Polske niepodległości służbę w Wojsku Polskim rozpoczął od stopnia porucznika – szlify oficerskie otrzymał już w armi pruskiej do której obowiązkowo został wcielony. Album traktuję w tej chwili jako szczególną pamiątkę. Zawiera zdjęcia dokumentujące karierę majora od roku 1915 dp roku 1932.”

iganie 1
iganie

Dodaj komentarz